Уроки в 11 класі

УРОК  З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 11 КЛАСІ
ТЕМА: УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ ПРО СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ
 Комунікативна тема :  Батьківщина, рідний край, Україна.
 Мета:
- систематизувати й поглибити знання учнів про складне речення;
- активізувати словесну творчість учнів  засобами інтеграції різних видів діяльності;
-  розвивати зв’язне мовлення учнів, їхнє мислення, фантазію;
-  виховувати  за допомогою слова любов до рідного краю, патріотизм, відповідальність за свої вчинки.
  Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.
Обладнання:  опорні конспекти , тестовий роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, тексти  творів  художньої літератури, підручник.
Форми роботи: бесіда, конструювання, дослідження, пошукова робота, творча робота.
Очікувані результати:
Учні вміють:
готувати усні повідомлення на лінгвістичну тему;
складати складні речення за схемами;
визначати смислові зв’язки між частинами складного      речення;
вибирати  приклади  складних речень з літературних творів;
правильно ставити розділові знаки в складносурядних, складнопідрядних та безсполучникових реченнях;
виконувати тестові завдання;
створювати власні висловлювання на запропоновану тему ( підготовка до ЗНО ). 

Хід уроку
Любітеся, брати мої,
Україну любіте
І за неї,безталанну,
Господа моліте.
Т.Шевченко
І. Організаційний етап.(5 хв)
 1. Привітання.
Доброго дня, рада вас вітати. Сподіваюся на нашу плідну співпрацю протягом цього уроку.
2. Вступна бесіда.
 Зараз я вам прочитаю поезію , а ви спробуйте визначити культурологічну тему нашого уроку.
Вікторія Чорноброва



МОЛЮСЬ ЗА ТЕБЕ, УКРАЇНО,
 Молюсь за тебе, Україно,
 Молюсь за тебе кожен час,
 Бо ти у нас одна - єдина –
 Писав в своїх віршах Тарас.
 Молюсь, - казав він, - щоб у тебе,
 Не було між людьми війни,
 Щоб завжди було чисте небо,
 На нашій стомленій землі.
 Щоб завше у садку смерека,
 Весняним квітом під вікном цвіла.
 І прилітали з вирію лелеки,
 Щоб гомін хвиль послухати Дніпра.
 Молюсь, щоб Україна незалежна,
 І завжди вільною була!
 Твої простори - степ безмежний,
 А в них уся твоя краса.
 Молюсь, і сам Господь це бачить
 Молюсь за рідну землю я свою,
 Молюсь за те, щоб було краще,
 За долю й щастя я молюсь!


   
 (Діти розмірковують)
Отже, сьогодні ми будемо говорити про Батьківщину, рідний край, Україну.

- А хто з вас знає, яке сьогодні свято? (привітання з  Днем соборності)
- Поясніть значення слова «соборність».
Соборний  – обєднаний , неподільний.( Слайд 1) 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети  уроку ( 2 хв. )
          Слайд 2  «УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ ПРО СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ»
          Слайд 3 Мета
             Культурологічну тему ми вже визначили, а навчальною темою є удосконалення вивченого про складне речення та його типи.
            Під час роботи ви будете досліджувати, шукати, виконувати творчі завдання, аналізувати, узагальнювати, робити висновки. Усе це дасть вам змогу отримати певний результат.
            Мета нашого уроку -   систематизувати й закріпити вивчений матеріал про складне речення, виявити прогалини в знаннях і зробити відповідну корекцію.
             Незабаром у вас екзамен -  зовнішнє незалежне оцінювання. Мені б хотілося, щоб ви сьогодні добре попрацювали, і цей матеріал став би вам у нагоді.
            - А  для чого, діти, нам ще потрібні знання теми нашого сьогоднішнього уроку?
( Очікувана відповідь : щоб бути  успішною людиною, ми повинні бути грамотними, уміти спілкуватися, логічно викладати думки, правильно застосовувати набуті знання ).
           Картки само оцінювання .
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів        (3 хв. )
 1. Гра «Аукціон знань»
1.  Яке речення вважають складним?
2. Назвіть види складних речень за способом зв’язку в них.
3. Назвіть види складних сполучникових речень.
4. Чим характерне складносурядне речення?
5. Які змістові відношення можливі  між частинами  складносурядного речення?
6.  Яке речення називають складнопідрядним?
7. Які види складнопідрядних речень вам відомі?
8. Що виступає засобами зв’язку в складнопідрядних реченнях?
9. Які характерні ознаки безсполучникового складного речення?
10. Окресліть стилістичну функцію складних речень. Для яких жанрів художньої літератури властиві такі синтаксичні конструкції?
ІV. Формування й удосконалення практичних умінь і навичок   
1. Дослідження – коментування  Слайд 4 ( 5 хв. )
      Довести, що подані речення є складними. Визначити вид речень , спосіб зв*язку.
1.      Душа летить в дитинство, як у вирій,
      Бо їй на світі тепло тільки там.        (Л.Костенко)
2.      Чужі приходять в час твоїх щедрот,
      А я прийщла у час твойого смутку.     (Л.Костенко)
          3.   Я знаю: (що) моя Україна
            Воскресне на поклик добра!   (Д.Павличко)

2. Творче конструювання   Слайд 5 ( 3 хв. )
 Дайте характеристику  складних речень за поданими схемами, складіть речення про рідний край , Батьківщину, мову.
 1 група – 1 схема ,                                2 – 2 схема,                               3 – 3 схема.

          1.      [... ], [... ].                      2.     [... ], а  [... ].           3.         [ ... ],  (що ... ).
3.Дослідження – моделювання   Слайд 6 ( 3 хв. )
До частин речень лівої колонки дібрати частини з правої, щоб утворились речення логічно завершені. Поставити їх у правильному порядку. Визначити вид речень, засоби звязку .
Живи і працюй так,                             коли ти не станеш справжньою людиною.
Батьківщині боляче,                             це ласкава і вимоглива мати.
Батьківщина —                                    щоб Батьківщина гордилась тобою. 
4 Вибіркова робота  Слайд 7 ( 7 хв. )
       Кожен народ має свою історію, пишаєть­ся славними патріотами, що примножують
його нев'янучу славу. Багата земля синами й доньками, які  звеличували і звеличують
красу рідного краю, невтомних трударів і мужніх захисників у своїх картинах, піснях, поезіях, прозі. До таких належить співець за­чарованої Десни Олександр Петрович Довженко, творчість якого вивчатимемо на уроках літератури. А зараз попрацюємо з уривками з його творів.
Виписати з текстів складні речення, визначити вид речень, засоби зв’язку та смислові відношення
1.  До чого ж гарно й весело було в нашому городі! Город до того переповнювався рослинами, що десь серед літа вони вже не вміщалися в ньому. Вони лізли  одна на одну, переплітались, душились, дерли­ся на хлів, на стріху, повзли на тин, а гарбузи звисали з тину прямо на вулицю. А вздовж тину, за старою повіткою, росли великі кущі смородини, бузини і ще якихось невідомих рослин. (О.Довженко «Зачарована Десна»)
2 Любив плескіт води весняної. І жаб’яче ніжно-журливе кумкання в болоті, як спадала вода весняна. Любив співи дівочі, колядки, щедрівки, веснянки, обжинки. Любив гупання яблук в саду вечором у присмерку, коли падають вони несподівано нишком в траву. Якась тайна, і сум, і вічна неухильність закону почувалися завжди в цьому падінні плоду.                                                                       (О.Довженко «Зачарована Десна»)
3. Як багато хочеться  мені  сказати про любов до ріки моєї рідної, ясної… Люблю я воду твою ласкаву животворящу. Люблю береги твої чисті і всіх людей простих, що трудяться, живучи на твоїх берегах. Кланяюсь тобі за ласку, за багатство, що дала ти моєму серцю…  Так багато дала ти меніподарунків на все життя. (О.Довженко «Зачарована Десна»)

5. Синтаксичний аналіз     Слайд 8  ( 7 хв. )
- Дослідити подане речення: визначити кількість простих речень, з’ясувати смислові зв’язки між частинами в реченні, накреслити до нього схему.
1. Людину можна знищити, але перемогти її неможливо (Е. Хемінгуей).
2. Щасливий той, хто щасливий у себе вдома (Л. Толстой).
3. Батьківщина свого сина кличе    найпростішим, неповторним словом,
  а в воді відбились зорі і обличчя,   кароокі люди і співуча мова.
                                                                                                             Б.-І. Антонич.
[  ] , а[   ]

6. Пунктуаційний практикум    Слайд 9 (3 хв. ) ( усно )
   Переписати, розставляючи розділові знаки.
1.Чи у птиць є Вітчизна далека,
Чи тебе візьме ключ у політ,
Відімкне тобі далеч небесну?     (С.Василашко)
І наша правда хай живе.           (М.Рильський)
3. Рідна мова -  незборна таїна: вона робить народ народом і увічнює найтонші порухи його душі. (І.Вихованець)
4. Забудеш рідний край – тобі твій корінь всохне. (П.Тичина)

 7. Творча робота (випереджувальне завдання) Слайд 9 (4-5 хв. )
 Уся наша робота спрямована на те, щоб ви добре склали ЗНО. Тому ви мали завдання підготувати власне висловлення. Сформулювати  тезу,  навести докази та приклади, використовуючи складні речення.
 Підтримайте або спростуйте думку: « Батьківщину не вибира­ють».
Викладіть свій погляд на цю проблему.

8. Тести   Слайд 10 (5 хв. )
В 1
1. Складносурядним є речення
А Латаття ніжилось в озерах, хитали ряску карасі.
Б На вечірньому небі потьмяніли і щезли сріблясті зірки.
В Національна своєрідність зближує нації, а не роз'єднує їх.
Г Усе іде, але не все минає над берегами вічної ріки.
Д Хто своє носить, той чужого не просить.
2.   Складносурядне речення утвориться, якщо серед варіантів продовження речення Вітру на морі не було... вибрати
А коли ми повернулися з екскурсії.
Б хоча за прогнозом і обіцяли буйного.
В як і очікуваного кілька днів сонця.
Г проте клекотав сильний прибій.
Д штиль радував матерів із дітьми.
3.   Складне речення з підрядним означальним утвориться, якщо серед варіантів продовження речення Стали спускатися в темний яр... ви­брати
А коли почало сходити золоте сонце.
Б хоч нас умовляли цього не робити.
В що давно обріс цікавими легендами.
 Г щоб сховатися від пекучого сонця.
Д аби до вечора повернутися додому.
4.   Складне речення з підрядним з'ясувальним утвориться, якщо серед ва­ріантів продовження речення Мабуть, почну писати... вибрати
А       коли настане слушна мить.
Б       якщо наполягатимуть друзі.
В       як велить чисте сумління.
Г        про що мовчить більшість.
Д       хоч на творчість немає часу.
5. Складнопідрядним із підрядною допустовою частиною є речення
А Молоді чорняві скрипачі позакидали назад голови так, що на них ледве держались шапки.
Б Хіба на Поділлі може народитися людина, яку б обминула пісенна стихія, щира вдача?
В Справжній письменник повинен прагнути до того, щоб читачі глянули на себе, на свій народ його очима.
С Хоч земля ще й не протряхла після дощу, проте косарі, поспішаючи впоратись з урожаєм, уже таборились.
Д Як тільки вийдеш за поріг, лишивши рідний клас, немало сонячних доріг тобі розкрилить час.
6. Установіть відповідність.
Вид підрядного речення
1 обставинне допустове
2 обставинне умови
3 обставинне місця
4  обставинне міри і ступеня

Приклад
А Куди голова задумає, туди ноги понесуть.
Б Що темніша ніч, тим яскравіші в ній маяки.
В Коли терпінню приходить край, народ мов буря.
Г Держімося землі, бо земля держить нас.
Д Не бійся правди, хоч вона гірка.
В 2
1.   Складносурядним є речення
А Старенька жінка вносила соломки і, вся залита сяйвом золо чогось палила у печі іконки, поцілувавши кожну перед тим.
Б Дорога зіп'ялась на невисокий перевал і круто збігла вниз по вапнистому білому схилу.
В То наближаючись, то віддаляючись, але не стихаючи зовсім, гуркотіло і гуркотіло два трактори в полі.
Г Холодні зірки мерехтіли в темному небі, і нескінченний Чумацький Шлях простягся у вічність.
Д Народилося літо з дощів і холодних снігів, наполохано сіло в садочку під вишнею

2.  Складносурядне речення утвориться, якщо серед варіантів продовження речення Сонце заходило... вибрати
 А розкидаючи рожеві плями по піску.
 Б і тепло разом із собою забирало.
В і надворі починало вже темніти.
Г ніби пірнало в безкрає море.
 Д і накладало ніжні сліди на берег.
3. Складносурядне речення утвориться, якщо серед варіантів продовження речення Зривалися в небо ластівки... вибрати
А коли вибігав у двір старий кіт.
Б ховалися комахи в невидимі щілини.
В і різко тараном падали вниз.
 Г та вимальовували в ньому арфу.
Д і розбивали небо блискавки.
4.   Складнопідрядним з означальною частиною є речення
А  І де в світі тая сила, щоб в бігу його спинила.
Б  Море так бадьоро хлюпає, що аж слухати любо.
В  Так літував Іван у полонині, аж доки вона не спустіла.
Г  Благословен, чий труд прекрасний життя здіймає із руїн.
Д  Де літо маки стеле килимами, дитя в городі
5 .  Після речення Цвітуть яблуні... треба поставити кому, якщо серед варіантів його продовження вибрати
А       пахнуть білі гречки.
Б       прийшов травень.
В       значить справжня весна.
Г       вишні ж уже відцвіли.
Д       розносяться пахощі навколо.
6. Установіть відповідність.
Вид підрядного речення
обставинне допустове
обставинне умови
обставинне місця о
бставинне міри і ступеня
Приклад
А Куди голова задумає, туди ноги понесуть.
Б Що темніша ніч, тим яскравіші в ній маяки.
В Коли терпінню приходить край, народ мов буря.
Г Держімося землі, бо земля держить нас.
Д Не бійся правди, хоч вона гірка.
VІ.  Підбиття підсумків уроку     Слайд 11 (3 хв. )                 
 1. Інтерактивна вправа “ Коло думок ”
Під час повторення теми я:
Дізнався….
Зрозумів…
Навчився…
Найбільший мій успіх – це…
Найбільші труднощі я відчув…
Я не вмів, а тепер умію…
Я змінився…
На наступному уроці  я хочу…
І Оцінювання.
VІІІ.  Актуалізація домашньої навчальної роботи    Слайд 12       ( 2 хв. )
1.      Написати пам’ятку – побажання молодим українцям «сповнене любов’ю до України серце » .
 (7 -10 речень різних видів)
2.      Виписати із творів українських письменників складні речення різних видів.
3.      Повторити про складні речення з різними видами зв’язку .










Картка самооцінювання учня
П.І ___________________________________________________________________

Види робіт
Максимальна кількість балів
Бали
Аукціон знань
10

Дослідження –коментування
6

Творче конструювання
6

Дослідження – моделювання
6

Вибіркова робота
4

Синтаксичний аналіз
6

Творча робота
10

Тести
12



К-сть балів/ оцінка
0-10-3; 11-15-4;16-20-5;21-25-6;26-30-7;
31-35-8;36-40-9;41-45-10;46-50-11;50-60-12.




Немає коментарів:

Дописати коментар